Vendégeink voltak a barátaink

Örömünkre szolgál, hogy 2022 március 3-4.én magyarországi “vakos”, gyakorló szakembereket fogadhattunk a Bartimeus Központban. Ittlétük során az erdélyi vakiskola oktatási – technikai, akadálymentességi és működtetési tanácsaikkal segítettek nekünk. Egy olyan intézmény létrehotása, mint egy bentlakásos iskola látássérült gyerekeknek, sokszoros figyelmet, aprólékos tervezést, a speciális intézményekre vonatkozó törvények és rendeletek ismeretét és figyelembe vételét kívánja meg tőlünk. Barátaink látogatása nagyon eredményes volt, hiszen több évtizedes tapasztalattal a hátuk mögött praktikus tanácsokkal láttak el bennünket.

Mivel idén kezdik meg a székelyudvarhelyi Rákóczi út rehabilitációját, alkalmunk volt találkozni a Polgármesteri Hivatal részéről Jakab Attila úrral, és a Rákóczi út felújítását végző cég mérnökeivel. A felújítás során figyelembe fogják venni, hogy nemsokára a környéken vak gyerekek és felnőttek fognak közlekedni. A rehabilitációs környezettervező szakmérnök olyan praktikus (és a legtöbb esetben olcsó), könnyen megvalósítható tervezési és építési tanácsokkal látott el bennünket, amelyek megvalósulásával a vakok közlekedése sokkal biztonságosabbá és könnyebbé válik Székelyudvarhelyen.

Jakab Attila meghívására megnéztük a Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatalban nemrég beépített vakokat segítő vezetősávot. És természetesen, nem hagyhattuk ki a méltán híres és szép Szent István terem megtekintését sem.

Köszönjük Jakab Attila úrnak, az építészmérnököknek a konstruktív találkozót. És természetesen a magyarországi szakembereknek is őszintén hálásak vagyunk a segítőkész és praktikus tanácsokért: Németh Orsolyának, MVGYOSZ (Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége) szakmai vezetőjének, Szemerei Évának, a budapesti Vakok Általános Iskolája Módszertani Központ vezetőjének, Mikola Gyöngyvérnek, a Buda Környéki Látássérültek Közhasznú Egyesület által működtetett Szemléletmód Rehabilitációs Központ szakmai vezetőjének, Babits Bernadettnek, az MVGYOSZ rehabilitációs környezettervező szakmérnöknek és Ollé Attilának, az MVGYOSZ nemzetközi kapcsolatokért felelős munkatársának. Hálásak vagyunk, hogy ilyen barátaink vannak!