Tapintható Tárlat – Kájoni

Tapintható Tárlat címmel nyílt tárlat a csíkszeredai Kájoni János Megyei könyvtárban október 24.-én. A különleges tárlat a magyarországi Ver – Deco Művészeti Kör és Alkotó Egyesület erdélyi vándorkiállításának második állomása volt. A 3D-s domború textilképek különleges élményt nyújtottak látóknak és nemlátóknak egyaránt. A kiállítás megnyitójaként Veress Gabriella, a Ver – Deco Művészeti Egyesület elnöke köszöntötte az érdeklődőket, bemutatta a képzőművészeti alkotásokat, és átadta egyesületük tagjainak szívélyes üdvözletét.
Ezt követően Máté Zsuzsa Enikő, egyesületünk munkatársának köszöntője és bemutatkozó beszédében elmondta, hogy milyen lehetetlen és kilátástalan helyzetben vannak azok a családok, akik magyar nyelven szeretnék taníttatni látássérült gyerekeiket, vagy milyen magára maradt az a felnőtt látássérült, aki felnőtt korában veszíti el látását. Beszámolt a Romániai magyar Nemlátók Egyesületének törekvéseiről, hogy nemcsak egy magyar tannyelvű, független, bentlakással rendelkező speciális iskola felépítésén dolgozunk, hanem egy olyan rehabilitációs központ létrehozásán is, amely mind lelki, mind fizika segítséget nyújt a látásukat különböző okokból elvesztett felnőtteknek is.

A tárlat megnyitása és bemutatása folytatásaként, Kovács Tamás, székelyudvarhelyi látássérült végzős diák, furulyán szólaltatott meg egy pár gyönyörű erdélyi és moldvai népdalt, Vajda Szabolcs, ugyancsak látássérült kisiskolás diák billentyűs hangszeren játszott, és Endes-Ábrahám Ákos, többszörösen kitüntetett versmondó, csíkszeredai látássérült kisdiák lepett meg kedvenc verseivel.

Zárásként, a Kájoni János Megyei Könyvtár munkatársa köszöntötte az ott lévőket, Veress Gabriellát, a Ver – Deco Egyesület elnökét, Bruder Karesz és Nagy Gyöngyi alelnököket, Hajdó Ernőt, a Romániai Magyar Nemlátók Egyesületének elnökét és egyesületünk munkatársait, valamint a szép számban megjelenő érdeklődőket.Ezt követően, egy spontán és kötetlen beszélgetés keretében, mindenki megnézhette a több mint 30 képzőművészeti alkotást, ki a kezével, ki a szemével.

Köszönjük a Kájoni János Megyei Könyvtárnak, hogy helyt adott a kiállításnak, köszönjük a Ver – Deco Művészeti Kör és Alkotó Egyesületnek a képek önzetlen és lelkes felajánlását, szállítását, bemutatását! Köszönet illeti a Székelyudvarhely Közösségi Alapítványt, a Jótékony Közösséget, és a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpontot.