„Néha magunkat kell megváltoztatni ahhoz, hogy megváltozzon körülöttünk a világ.”

Robin Youngson

Részt vettünk a Gyulafehérvári Caritas által szervezett 13. Együtt A Fogyatékkal Élőkért című  konferencián, szeptember 27-28-án, a csíkszeredai Pedagógusok Házában. Ismertettük a magyar nemzetiségű látássérült gyerekek tanulási lehetőségeit a jelenlegi Romániában, a Gyermekvédelmi Igazgatóságok és egyéb szociális állami intézmények cinikus problémakezelési gyakorlatát, a normál iskolák tehetetlenségét és felkészületlenségét egy-egy látássérült gyerek fogadására, a román állam átgondolatlan és perspektíva nélküli törvénykezéseit a látássérült gyerekek esetében. Beszámoltunk a eddig egyetlen magyar tannyelvű, vakokra specializálódott iskola létrejöttének körülményeiről (1900, Kolozsvár), majd a példátlan civil összefogásból és példaértékű gazdálkodásból összegyűlt tetemes célvagyon román rezsim általi elkobzásáról, és a világhírű oktatási intézmény elsorvasztásáról. És beszéltünk a Romániai Magyar Nemlátók Egyesületének terveiről, egy bentlakásos, magyar anyanyelvű speciális iskola létrehozásáról a romániai magyar látássérült gyermekek számára. A meghívást ezúttal is köszönjük mind a Gyulafehérvári Caritasnak, mind a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének!

A segítő szakmában dolgozó szervezetek munkatársait, szakembereket, szülőket és fogyatékkal élőket megszólító rendezvényen 14 neves előadó és 117 érdeklődő vett részt. A kétnapos konferencia megvalósulását Hargita Megye Tanácsa és Csíkszereda Polgármesteri Hivatala támogatta.