Rehab- első lépések

Tanulmány elkészítésén dolgozunk, hogy felmérjük az erdélyi magyar látássérültek szocio-professzionális életét. Úgy gondoljuk, hogy szükség van egy rehabilitációs központ létrehozására Erdélyben. Az előkészítéshez szükségünk van minél több visszajelzésre, a célcsoport tagjai, az erdélyi magyar ajkú látássérült személyek részéről.Ide kattintva kitölthető az űrlap.

Köszönjük, hogy kitöltésével hozzájárul a látássérültek életminőségének javítása érdekében végzett munkánkhoz.

Mi az elemi rehabilitáció?

Főként felnőttkorban, betegség vagy baleset következtében látásvesztést elszenvedett személyek számára ajánlott, akiknek az optikai információszerzés hiánya testi-lelki traumát okoz, szakszerű segítség hiányában életminőségük leromlik, a társadalom peremére sodródnak, teljesen passzívvá és inaktívvá válnak. Romániában jelenleg egyetlen látássérültek rehabilitációjával foglalkozó intézmény sincs, ezen probléma megoldására is vállalkoztunk.

Akiknek van még valamilyen látásmaradványuk, azoknál felmérik a megmaradt látást a látásnevelés egyénre szabásának érdekében. Erre azért van szükség, mert a látás különböző okok miatt sérülhet, és ez más és más hatással lehet a különböző emberek életére. A látásvizsgálat formája a funkcionális látásvizsgálat. A látásnevelés mellett szintén egyénre szabva kiválasztják és megtanítják az optikai segédeszközök használatát.

A látássérültek életében fontos az önálló és biztonságos közlekedés tanítása, mivel éppen a tájékozódást szolgáló képességük, a látásuk sérült. A tájékozódás és közlekedés keretén belül a sérült személy megtanulja a fehér bot használatát, ami lehetővé teszi, hogy önállóan, vezető nélkül közlekedjen.

Nem is gondolnánk, hogy mennyi hétköznapi tevékenységhez használjuk a látásunkat. Ha a látás sérül, akkor az ember már nem képes úgy végezni ezeket a tevékenységeket, mint korábban. Ami nem jelenti azt, hogy ne tudná elvégezni! A mindennapi tevékenységek eleme a biztonságos és praktikus technikák, amely a segédeszközök megismerését és használatának elsajátítását foglalja magába, ezzel az önkiszolgáláshoz nyújt segítséget.

A látás az általánosan használt, úgynevezett síkírás olvasásához is nélkülözhetetlen. A gyengénlátók még tudnak különböző segédeszközökkel olvasni, a vakok azonban nem, így elesnek az információszerzésnek és szórakozásnak eme lehetőségétől. Ennek pótlására, kiváltására több alternatíva létezik, melyek közül kiemelnénk a pontírást, ismertebb nevén Braille írást és az akadálymentes informatikai eszközöket, mint számítógép, okostelefon. Korunk elképzelhetetlen számítógép nélkül. Segítséget jelent a kapcsolattartásban, lehetőséget az időtöltésre és munkára.

Az elemi rehabilitációhoz kapcsolódik továbbá a pszichés, szociális és a foglalkozási rehabilitáció is.

Összefoglalva az elemi rehabilitáció lelki segítségnyújtást, szociális ügyekben eligazítást, a szabadidő hasznos és értékes eltöltését (társasági és kulturális élet), foglalkozási tanácsadást és átképzést, mozgásterápiát és a testi kondíció építését, fejlesztését jelenti.