Szállt az ének, szólt a szó

Fergeteges koncertturnén vagyunk túl, Tcha Limberger és Benjamin Clement az Erdélyi Magyar Látássérültekért Alapítvány meghívására Székelyföldön turnézott. Székelyudvarhelyen két fellépésük volt, a Székelyudvarhelyi Művelődési Ház koncerttermében és a Jámbor Tehén pubban, Csíkszeredában a Szakszervezetek Művelődési Házában és az Ant Bárban, Sepsiszentgyörgyön a Szimpla romkocsmában léptek fel.

Jámbor Tehén, koncert után  Jámbor Tehén, koncert közben.

Tcha Limberger, a vak zeneszerző, énekes és multi-instrumentalista egyike annak a maroknyi világklasszis zenésznek, aki elfogadottá és elismerté vált egy olyan zenei stílusban, amely kulturálisan nem a sajátja. A Transylvanian Kalotaszeg Trio és a Budapest Gypsy Orchestra nemzetközi színpadon való bemutatkozása, valamint a szinte elfeledett hagyományos zenék tanításának és ápolásának gyakorlata a kárpát-medencei népzene egyik legjelentősebb és legfontosabb alakjává tette. Ezért világszerte számos elismerést kapott a szakma és a közönség részéről egyaránt. Az eredményeit méltató kritikusok azt állítják róla, hogy “teljesen a zenéből van”, “a cigányzene polihisztor királya”, míg zenész kollégái “az ötödik elemként” emlegetik.

ANT BÁR, Csíkszereda  Benjamin az ANT Bárban, Csíkszeredában

Limberger egy neves belga – szintó (cigány) zenészcsaládba született. Django Reinhardt cigány swing stílusának világában nőtt fel, és az évek során számos vezető előadóval dolgozott együtt. Változatos zenei ízlése, érdeklődése és szenvedélye már kora gyermekkorában kialakult: első önálló koncertjein flamencót énekelt, miközben saját magát kísérte gitáron, mindössze nyolc évesen. Vonzódik és szereti a világ hagyományos zenéjét, hosszú ideig egy belga zenészekből álló zenekart vezetett, amely aimara és a bolíviai quechua indiánok zenéjét játszotta.  Modern klasszikus zeneszerzést tanult Dick Vanderharst belga zeneszerző mellett, akinek a Les ballets C de la B “Patchagonia” című, Lisi Estaras által rendezett táncdarabjára komponált először. Két jelenlegi projektje a rengeteg fellépés mellett a Fabrizzio Cassollal közös “I Silenti”, valamint a sokat ünnepelt Les Violons de Bruxelles nevű vonós swing zenekar.

Csomortáni Gál László kiállítás megnyitóján  Csomortáni Gál László kiállításának megnyitóján

Tcha Limberger a kalotaszegi zenét mentoránál, a legendás Neti Sándornál, a budapesti magyar nóta stílust pedig az ünnepelt prímás mellett, Horváth Bélánál tanulta. Mindkettő hozzájárult ahhoz, hogy kivételes és lelkes tanárként ismerjék el, gyakran tart mesterkurzusokat és vezet interaktív workshopokat a jazz és a közép-európai népzene témakörében.

Mostanáig azonban a Budapest Gypsy Orchestra-val való fellépése hozta meg számára a legnagyobb hírnevet, a The Sunday Times így méltatta: “A polihisztor virtuóz Tcha Limberger a cigányzene királya!”.

10 nyelven beszél, magyarul anyanyelvi szinten. A brüsszeli születésű Benjamin Clementtel több mint 20 éve ismerik egymást, azóta zenélnek együtt különböző formációkban. Tcha ritka jó gitárosnak, a világ egyik legjobbjának tartja Benjamint, hiszen virtuóz módon föltalálja magát a a jazz, a magyar, a görög, török, bolgár, román és az összes balkáni népzene világában.

Szimpla Kert, Sepsiszentgyörgy  Szimpla Kert Sepsiszentgyörgy

Autentikus atavizmus, briliáns zsenialitás, mély alázat, felszabadult, mosolygó és nevető boldogság, kedves és informatív kommunikáció, ősi elemi erő, az érzések és érzelmek szinte követhetetlen egymásutánisága, bánat és boldogság, szerelem és elhagyatottság áradt a színpadról, letaglózott és felemelt, majd újra magával ragadt az a fajta monumentális zene ereje, amit Tcha Limbergertől és Benjamin Clementtől hallottunk. Görög szerelmet, török magányt, román cigány borba fojtott bánatát, szintó dalt a kegyelemről, bolgárt és kalotaszegit a szerelemről, a gyászról, a temetőről, Louis Armstrong fricskáit egyedi és utánozhatatlan feldolgozásban. A dalok előtt apró zenetörténeti előadásokat hallhattunk Tchától, így ismerhettünk meg például az 1920-1930-as amerikai jazz kiváló és híres zenészeitől származó korabeli, eredeti dalokat.

Székelyudvarhely, Művelődési Ház Székelyudvarhely, Művelődési Ház. Koncert után, széles mosollyal.

Hálásan köszönjük Tchának és Benjaminnak, hogy szívvel-lélekkel zenéltek, hogy idegen, és mégis annyira ismerős tájakra kalauzoltak bennünket: a szerelem és a bánat, a boldogság és az öröm a világ összes pontján ugyanolyan.

Tcha és Benjamin is tanult tőlünk: mindenek előtt a három székely alapszabályt a medvéről, az asszonyról és a sörről. És azt is elmondta nekik a csíkszeredai közönség, hogy lehetséges hogy a világ egyéb tájain az emberek bánatukban vagy örömükben isznak, de Székelyföldön néha isznak csak úgy.

Köszönjük a Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatalnak a pályázaton elnyert pénzt, a Székelyudvarhely Művelődési Háznak a helyszínt, a Székelyföldi Filharmóniának a támogatást, és a szervezésben való hathatós segítséget. Köszönjük a Páva nagylelkűségét!

És nem utolsó sorban, hálásak vagyunk a Szimpla Kert kedvességéért, az Ant Bár aprólékos munkájáért, a Jámbor Tehén befogadó profizmusáért!